Bu web sitesinde çerezler kullanılmaktadır

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri ayrıca sosyal medya, reklamcılık ve analiz iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. İş ortaklarımız, bu bilgileri kendilerine sağladığınız veya hizmetlerini kullanırken topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilir.

Haberler

22.10.2021

Anaokulumuz Canlı Ansiklopedim Projesiyle Ulusal Kalite Ödülü Kazandı

Dr. Sedat Üründül Anaokulu öğretmenimiz Nergis Sever'in, Avrupa Birliği Projeleri kapsamında okulumuz adına hazırladığı "eTwinning Canlı Ansiklopedim Projesi" Ulusal Destek Kuruluşu tarafından 2021 yılı Ulusal Kalite Etiketi ile ödüllendirildi.

Anaokulumuz Canlı Ansiklopedim Projesiyle Ulusal Kalite Ödülü Kazandı

Dr. Sedat Üründül Anaokulumuz, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü Avrupa ülkeleri birlikteliği ile Erasmus Ana Eylem 2 (K2)  Okullar Arası Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar  faaliyeti kapsamında yürüttüğümüz Erasmus Projelerine ek olarak, Avrupa Birliği Projeleri kapsamında 2021 yılında eTwinning Canlı Ansiklopedim Projesinde okulumuz Ulusal Kalite Etiketi almaya hak kazandı.
 
Okulumuz adına sınıf öğretmenlerimizden Nergis Sever'in hazırlayıp yürüttüğü eTwinning Canlı Ansiklopedim projesi Ulusal Destek Kuruluşu tarafından pedagojik yenilikçilik, müfredat ile entegrasyon, ortak okullar arası iş birliği, teknoloji kullanımı, sonuçlar, etkileri ve dökümantasyon kriterleriyle değerlendirildi. 
 
3-6 Yaş grubu öğrenciler proje kapsamında "Atık Ayrıştırma, Geri Dönüşüm ve Toprak" temalı eğitimler aldı.
Canlı Ansiklopedim Projesinde Türkiye'nin çeşitli illerinden katılan 10 farklı öğretmen ve öğrencilerle 3-6 yaş grubu öğrencilerin doğa ile buluşturarak doğa bilinci ve çevre farkındalığı oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Dr. Sedat Üründül Anaokulumuz adına projeyi yürüten öğretmenimiz Nergis Sever, proje kapsamında yapılan çalışmaları şöyle özetledi; "Öğrenciler Atık Ayrıştırma, Geri Dönüşüm ve Toprak temalı konularda uzmanlardan çevrim içi eğitimler aldı. Öğrencilerin proje kapsamında adım adım evsel atıkları topladılar ve kendi toprağın verimi arttırmak için kendi kompostlarını oluşturdular. Okulumuzdaki Bee Garden'da ekim yapacakları alanı kendileri temizlediler ve toprağı havalandırdılar. Çimlendirme ve bitki ekimi yaparak her gün değişimi gözlemlediler. Bu sayede öğrencilerin sorumluluk bilincini ve gözlem yeteneklerinin gelişimi destekledik. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki minik öğrencilerle buluşarak beraber etkinlikler planlandı. Ortak okullardaki öğrenciler kendi ağaç gözlemlerini yaptılar ve her okuldaki öğrencilerin kendi seslendirmeleri ile 20 ağacın anlatıldığı kocaman bir Ağaç Ansiklopedisi oluşturdular. Öğrenciler projedeki tüm etkinliklerde aktif rol aldılar. Canlı Ansiklopedim eTwinning projesi ile öğrenciler doğa ile iç içe yaparak yaşayarak öğrenme sürecine katıldılar. Kendi gözlem ve öğrenme yollarını paylaştıkları, farklı öğrencilerin de deneyimlerini gördükleri en önemlisi de sürecin başından sonuna kadar kendi katkılarının değerini ve önemini hissettiler. Proje boyunca yaptıkları etkinliklerdeki öğrenme sürecini pekiştirmek için web2 araçlarından Jigsawplanet, Leraningapps,Answergarden, Wordwall kullanılarak hazırlanan oyunları oynadılar. Eğlenerek öğrendiler. Proje ortak okullardaki öğrenciler ile çevrim içi etkinlikler ile tanıştılar, birbirlerine sorular sordular beraber spor etkinlikleri yaptılar."
 
Etwinning nedir? 
2005 yılında Avrupa Komisyonunun öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılmış, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+'a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Etwinning platformu Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullar ile iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmaktır.
 
eTwinning Kalite Etiketleri çok iyi niteliklere sahip eTwinning projeleri düzenleyen öğretmenlere verilmekte olup bu etiketler projenin belirli bir ulusal standartta kendi ülkelerinde kalite seviyesinesine ve Avrupa standartına ulaştığını belirtmektedir. 

Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat